Süs Havuzu Malzemeleri kategorisinde 14 adet Ürün var.
Sıralama

Süs Havuzu Malzemeleri

Havuzlar, insanlık tarihinde açık alanlara estetik katmak amacıyla sıklıkla tercih edilmişlerdir. Serinlemenin yanı sıra suyun sunduğu görsellik ve su sesinin rahatlatıcı etkisi birçok bireyin bahçelerine süs havuzu yaptırmalarına neden olmuştur. Süs havuzları farklı boyutlara sahiptirler, ayrıca bireyin göz zevkine göre birçok ekleme ile görünümleri değiştirilebilir. 

Süs havuzlarının kurulumu sırasında birçok malzemeye ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin tamamı süs havuzu malzemeleri adı altında bulabilirsiniz. Havuz ışıkları, fıskiyesi, dekor taşlar başta olmak üzere tesisat ve dekor malzemelerinden oluşan bu malzemeleri havuz kategorimize göz atarak bulabilirsiniz. 

 

Süs Havuzu Malzemeleri Nelerdir?

Tarih boyunca kullanılan süs havuzları, sağladığı görsellik ile şahsi ve kamuya açık dış mekanların olduğundan daha güzel görünmesini sağlarlar. Küçük veya büyük boyutta olabilen süs havuzları için birçok malzemeye ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin başında süs havuzu lambaları gelirler. Havuz lambaları havuzun hava karardıktan sonra daha net ve estetik görünmesini sağlarlar. Ayrıca süs havuzunun içinde balık veya canlı bitki besliyorsanız bu canlıların hava karardıktan sonra da görülmelerini sağlarlar. Süs havuzu lambaları genellikle havuz dışına gelecek bir biçimde monte edilirler. Ancak havuz içine montajı mümkün olan lamba modelleri de mevcuttur. Son dönemlerde LED ışık teknolojisinin yaygınlaşması ile havuz lambalarının birçoğu LED ışık şeklinde tasarlanmaktadırlar. 

Bahçe süs havuzu malzemeleri aynı zamanda havuzun dekorunu da belirler. İyi dekore edilmiş bir süs havuzu bulunduğu ortamda daha fazla dikkat çeker ve dış mekanın güzelliğini daha fazla ön plana çıkartır. Bu dekorlar arasında en fazla tercih edilen süs bahçe havuzu fıskiye modelleri olarak karşınıza çıkacaktır. Fıskiyeler havuz içinde bulunan suyun hareket etmesini ve suyun geometrik şekiller çıkarmasını sağlarlar. Suyun hareketi ile havuz içinde su şırıltısı oluşur ve bu çıkan ses birçok insan için dinlendirici bir etkiye sahiptirler. Ayrıca yüksek akıntı yapmayan bir fıskiye balık beslenen süs havuzlarında su yüzeyinde dalgalanma yaparak suyun oksijen oranını arttırır. Süs havuzu fıskiyeleri boyutlarına göre farklılık gösterirler. Bazı fıskiyeler oldukça büyük boylu olup kamuya açık park ve bahçelerde kullanılırlar. Suyu daha tazyikli bir şekilde çıkarırlar ve suyun ivmesini hızlandırırlar. Daha ufak boyutlu yani şahsi mekanlarda bulunan süs havuzları için süs havuzu duvar fıskiyesi modelleri önerilir. Bu fıskiyeler havuzun bulunduğu ortamda bir duvar varsa oraya bağlanır böylece duvardan havuza doğru bir su akışı sağlanır. Genellikle hayvan, geometrik şekil veya sembol şeklinde üretilen bu havuz duvar fıskiyeleri hem havuzun görünümünü güzelleştirir hem de bahçeye estetik katar. 

Süs havuzlarının yanı sıra prefabrike havuzlar hakkında da bilgi almak istiyorsanız sayfamıza göz atabilirsiniz.   

 

Süs Havuzuna Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Bahçe süs havuzları tarih boyunca yalnızca görsel amaçlı kullanılmamışlardır. Özellikle doğu medeniyetleri su sesini ruhsal rahatlama amacıyla kullanmışlardır. Birçok bahçede kuş seslerine eşlik eden süs havuzları, bireylerin yorgunluklarını atmalarını ve zihinlerini dinlendirmelerini sağlarlar. Süs havuzları aynı zamanda bahçede canlı beslemek isteyen için de ideal bir ortam oluşturur. Havuz balıkları cinsinden olan koi veya Japon balığı süs havuzlarında uygun filtreleme şartı ile bakılabilmektedir. Ayrıca bahçenizdeki bir süs havuzu birçok canlı için de bir dinlenme alanı olacaktır. Özellikle küçük bahçe kuşları bahçe havuzlarına serinlemek ve su içmek için sıklıkla uğrarlar. 

Sizler de süs havuzu malzemeleri kullananların yorumları ve süs havuzu malzemeleri fiyatları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için sayfamıza göz atabilirsiniz.