• Sauna Sobası kategorisinde 19 adet Ürün var.
  Sıralama

  Sauna Sobası 

  İnsanlık tarihinin en eski alternatif kür yöntemlerinden biri olan sauna; bilinen haliyle Finlandiya topraklarında ortaya çıkmıştır. Bazı buluntulara göre başka ülkelerde saunaya benzer yapılar olsa da Fin saunaları tüm dünyaca bilinmektedirler. Sauna buhar dolu bir oda ile sizleri terletir, böylece vücudunuzun gevşemesini ve derinizdeki gözeneklerinizin açılmasını sağlar. Bu tedavi, özellikle kas sıkışıklığından ve ağrılardan mustarip olanlara alternatif bir tedavi sunmaktadır. Sauna, bu görevini sauna sobası ile yerine getirir. Sauna sobaları, sauna odasının ısısını arttırmak amacıyla kullanılan özel bir tür sobadır. Elektrik, odun ve doğalgaz ile çalışan birçok çeşidi bulunan bu sobalar; hem şahsi hem de kamuya açık saunalarda kullanılırlar. Sizler de sauna hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sauna kategorimize göz atarak saunanızın eksikliklerini tamamlayabilirsiniz. 

   

  Sauna Sobası Özellikleri Nelerdir?

  Sauna, ısı kaynağını sobasından alır. Sauna sobaları klasik sobalarla az da olsa benzer bir görünüme sahiptirler. Ancak özellikle kamuya açık saunalarda çok daha güçlü sobalara ihtiyaç duyulmaktadır. Sauna sobaları tarih boyunca farklı enerji kaynakları ile çalıştırılmışlardır. En geleneksel ısıtma yöntemi odun olarak bilinir. Bugün çok az tercih edilen odunlu sauna sobaları gerek düşük enerji gerek çıkardığı kir yüzünden geri plana itilmişlerdir. Son teknoloji ile birlikte doğalgazlı sauna sobası daha sık tercih edilmektedir. Ancak yüksek enerji tüketimi yüzünden doğalgaz sobaları yerine; hem ev hem de kamuya açık alanlarda elektrikli sauna sobası modelleri daha fazla rağbet görmeyi başarmıştır. Tasarruflu enerji kapasiteleri ve sauna hijyenine olumsuz katkıda bulunmadıkları için birçok sauna kullanıcısından tam not almayı başarmışlardır.

  Diğer yandan saunanızı hızlı bir şekilde hazır hale getirmek istiyorsanız; elektrikli sauna sobaları bu isteğinizi yaklaşık yarım saat içinde yerine getirme potansiyeline sahiptirler. Özellikle uzaktan kumandalı modelleri, siz dışarıya çıktığınızda saunanızı siz gelene dek hazır olmasını sağlarlar. Ayar derecesi ile sağlık durumunuza veya zevkinize göre ısı ayarı yapabilirsiniz. Bazı modelleri uzaktan kumandalı olduğu gibi bazı modellerini ise akıllı telefonunuz aracılığı ile kolaylıkla yönetebilirsiniz. Temizlik açısından oldukça hijyenik olan elektrikli sauna sobaları, bazı modellerinde sauna taşı konulabilecek bir alana da sahiptirler. Sauna taşı ile buhar yoğunluğunu arttırabilir, sauna zevkinizi farklılaştırabilirsiniz. Sauna sobaları, verdikleri ısı ile sizlerin kan dolaşımının artmasına, kas ağrılarınızın azalmasına ve sıcak soğuk çakışması yaptığınız takdirde bağışıklığınızın artmasına imkan verirler. Ayrıca saunanın temel yapısı olan terleme ile vücudunuzda bulunan toksinlerden kurtulacak, cilt sağlığınızda iyileşme gözlemleyeceksiniz. Sizler de sauna sobası nasıl çalışır sorusu başta olmak üzere sauna ile alakalı diğer sorularınıza yanıt bulabilmek için sayfamıza göz atabilirsiniz. 

   

  Sauna Sobası Nasıl Çalışır?

  Sauna ısısını sağlayan sauna sobaları birçok farklı enerji ile bu ısıyı yayarlar. Son dönemlerde ev tipi sauna odalarının yaygınlaşması neticesinde birçok birey aldıkları sauna sobalarının çalışma mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olmayı istemektedirler. Sauna sobanızı çalıştırmadan önce sauna odanızın gerekli şartlara sahip olduğundan emin olmalısınız. Termostat ve güç düğmesi tüm elektrikli sauna sobalarında mevcuttur. Bazı modellerde ise zamanlayıcı mevcuttur. Bu sayede sauna sobasının ne süre çalışacağından emin olabilirsiniz. 60-80 derece arası sauna için idealdir. Bu derecenin üzerine çıkılmaması gerektiği uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir. Saunaya girmeden önce mutlaka sauna termometresinden saunanızın ısı durumunu kontrol ediniz. Isı ayarını yapmadan önce panelden kontrol etmeyi de ihmal etmeyiniz. Uzaktan kumandalı veya akıllı telefona bağlı sauna odalarının ısı takibini telefonunuzdan yapabilirsiniz. Sizler de sauna sobası fiyat ve yorumları dışında buhar odası hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.