Havuz Kimyasalları kategorisinde 25 adet Ürün var.
Sıralama

Havuz Kimyasalları

Yüzme havuzları hem spor hem de sıcak yaz aylarında serinlemek için kullanılan yapay su birikintileridir. Havuzlar doğal olmayan su birikintileri olduğu için temizlenmeleri sağlık açısından yüksek derecede önem taşırlar. Havuz temizliğinin yeterli düzeyde yapılmadığı durumlarda insan sağlığını tehdit eden bakterilerin üremesi oldukça kolaydır. 

Mekanik temizliğin yanı sıra kimyasal temizlik işlemi de havuz için oldukça önemlidir. Mekanik temizlik, havuzun içinde bulunan kum ve kirlerin giderilmesini sağlarken kimyasal temizlik havuzun bakteri ve mikroplardan arındırılmasını sağlamaktadır. Havuz kimyasalları rutin havuz temizliğinde kullanılan birçok maddeden oluşur. Siz de havuz kategorisine göz atarak havuz yan ekipmanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Havuz suyunun insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde olması havuz içinde kullanılan birçok kimyasal ile mümkün olmaktadır. Her ne kadar filtreleme ile havuz içindeki partiküller uzaklaştırılsa da; kimyasallar suyun bileşen dengesinin korunabilmesi için yüksek derecede önemlidir. Havuz suyundaki bozulmayı görünümü ve kokusu ile kolaylıkla anlayabilirsiniz. Sağlıklı bir havuz berrak bir görünümde olmalı ayrıca yoğun bir klor kokusu vermemelidir. 

Toz klor havuz temizliğinde kullanılan kimyasallarda liste başını çekmektedir. Hızlı ve etkin bir dezenfeksiyon sağlayan klor maddesi, ayrıca yosun oluşumunu da engelleyebilen bir yapıya sahiptir. Havuzunuzun berrak ve yüzme için güvenli bir hale gelmesini istiyorsanız mutlaka klor kullanmalısınız. 

Alg oluşumu özellikle açık bir alandaki bahçe havuzlarında en sık karşılaşılan durumların başında gelirler. Hızla çoğalabilen bu canlı kısa sürede havuzun tabanının ve yan duvarlarının etrafını sararak hem koku hem de görüntü açısından sorunlar meydana getirebilmektedir. Havuz yosun önleyici sayesinde havuzunuzdaki alg oluşumunu hızla azaltabilir, havuzun kokusunun ve görünümünün bozulmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz.

Havuz ph düşürücü havuz suyunun kalitesini arttıran bir diğer kimyasal maddedir. Suyun asidik ve bazik yapısını belirleyen ph değeri havuz suyu için de yüksek derecede önem taşımaktadır. Genellikle havuz sularında ph artışı sıklıkla rastlanan ve istenmeyen bir durumdur. PH düşürücü kullanımı sonrasında havuzun suyu daha dengeli bir yapıya sahip olacak, ayrıca alg oluşumunu da büyük ölçüde engelleyebileceksiniz. 

Havuzunuzun ihtiyacı olan kimyasallar hakkında daha fazla ürüne ihtiyaç duyuyorsanız havuz dezenfeksiyon sistemleri kategorisine göz atmanızı öneririz. 

Havuz Kimyasalları Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yüzme havuzları son dönemlerde hem şahsi hem de kamuya açık birçok yerde popüler hale gelmişlerdir. Özellikle sıcak yaz aylarında serinleme ve eğlence amaçlı kullanılan bu havuzlara gün içerisinde birçok kişi girip çıkmaktadır. Bu yüzden havuz kimyasalları kullanımı havuzun genel hijyeninin korunması açısından tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yüzme havuzuna belirli periyodlar ile eklediğiniz havuz kimyasalları sayesinde havuzunuzun suyu daha dengeli bir yapıya sahip olacak, ayrıca havuzun sağlık açısından hijyenik bir durumda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca durgun bir su olan havuz alg ve bakteri patlamasına çok müsait bir ortamdır. Kimyasal kullanımı havuz suyunda bu canlıların üremesini engelleyerek, daha temiz ve berrak bir suya sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Havuz kimyasallarının yanlış kullanımı ve eksik kullanımı havuz için birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Sağlık ve hijyen sorunlarının yanı sıra yanlış malzeme kullanımı havuz ekipmanlarının bozulmasına da sebep olmaktadır. 

Düzenli aralıklarla yaptıracağınız veya yapacağınız testler ile suyunuzun ne durumda olduğunu ve neye ihtiyacı olduğunu gözlemlemeniz gerekir. Sizler de havuz için kimyasal fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almayı istiyorsanız sayfamıza göz atabilirsiniz.