• SAUNA kategorisinde 70 adet Ürün var.
  Sıralama

  Sauna 

  Sauna, insanlık tarafından çok uzun süredir kullanılan bir rahatlama ve alternatif tedavi yöntemidir. Fiziksel olarak sahip olunan ağrı ve gerginliklere karşı etkin bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Çıkışı antik bir uygarlık olan Mayalarla eş değer bir tarihe sahip olmasının yanı sıra; son yıllarda dünyanın birçok noktasında sıkça tercih edilen bir rahatlama yöntemi olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. Yalnız Mayalar değil; Finliler ve Amerikan toplumunda sauna vazgeçilmez bir alternatif tedavi olarak yer almaktadır. Dinlendirici oluşu ve vücudun geneline etki edebilen yapısı sayesinde birçok uzman tarafından tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Sauna ve sauna ekipmanları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız sayfamıza göz atabilirsiniz. 

   

  Sauna Nedir?

  Sıcak ile tedaviyi mümkün kılan saunalar, dünyanın pek çok noktasında sevilerek tercih edilen alternatif kürlerden biri olarak liste başını çekmektedir. Sauna için ihtiyaç olan 70 ile 100 santigrat derecesinde ısıtılmış bir odadır. Tipik bir sauna odasının bu derece aralığında bulunması beklenmektedir. Sauna dünya çapında tercih edilen bir tedavi yöntemi olduğu için birçok ülke kendi ihtiyaçlarına göre saunanın nem oranını değiştirme yoluna gitmişlerdir. Örneğin geleneksel Fin saunasında oda içindeki nemin oldukça düşük olması tercih edilirken; Türk tipi saunalarda  odanın nem oranı bir hayli yüksektir. Saunanın tedavi yöntemi ise şu şekilde açıklanabilir; sıcak oda kısa sürede vücudunuzun ısınmasını sağlayacak, böylece ısınan vücudunuzda kan basıncı ve sirkülasyon artarak terleme meydana gelecektir. Bu ter kaybı sizin vücudunuzdaki gözeneklerin açılmasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize imkan verecektir. 

   

  Sauna Ekipmanları Nelerdir?

  Bir sauna odası kurma düşünceniz varsa bu odanın tam anlamıyla istenilen bir oda olabilmesi için birçok malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemelerin bir kısmı bir sauna odasında kesinlikle bulunması gereken malzemelerken diğer malzemeleri kendi göz zevkinize veya ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz. 

  Sauna sobası odaya sıcaklık veren ve sıcaklığı sauna şartlarına getiren bir cihazdır. Sauna kurmayı düşünüyorsanız ilk olarak seçilmesi gereken parçaların başında sauna sobası gelmektedir. Sobanızı seçerken hangi enerji ile çalışacağına karar vermeniz gerekir. Odun ve kömür ile çalışan sobalara daha temiz bir alternatif olan elektrikli sauna ısıtıcısı ayrıca yüksek seviye ısıtma potansiyeline sahiptir. Bunu yanı sıra sauna taşı iyi bir sauna için olmazsa olmazlardan sayılmaktadır. Bu volkanik taşlar yüksek sıcaklık değerlerine karşı dirençli oldukları için su ile temas ettiklerinde herhangi bir deformeye uğramazlar. Sauna odanızın daha otantik görünmesine ve buhar açısından zengin olmasına yardımcı olurlar. 

  Sauna buhar makinesi ile sauna odanızdaki buhar yani nem miktarını arttırabilirsiniz. Yüksek nem oranı ile cildine bakım yapmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Sauna esansı ise saunasını özelleştirmek isteyenlerin tercih ettikleri ürünlerin başında gelmektedir. Sauna esnasında daha fazla rahatlamak ve ortamın otantikliğini arttırmak istiyorsanız doğal kokuların özütü ile hazırlanan esans iyi bir tercih olacaktır. Böylece daha fazla rahatlama elde edebilirsiniz. Sauna dekor çeşitleri ise sizin zevkinize ve sauna büyüklüğünüze göre değişim göstermektedir. Genellikle neme dayanıklı ahşap ürünler sauna dekoru için ideal görülmektedir. Ayrıca bazı dekorlar hem görselliğe hizmet ederken aynı zamanda sauna içerisinde bir görevi de yerine getirebilmektedirler. Sauna kovası bunlardan biri olarak sayılabilir. Sauna taşlarına su tutmaya yarar aynı zamanda ahşap görünümü ile saunaya estetik katar. 

  Sauna ve sauna fiyatlarının yanı sıra jakuzi-spa kategorisine göz atarak jakuzi ve jakuzi ürünleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.