• GÜBRE kategorisinde 69 adet Ürün var.
  Sıralama

  Gübre 

  Bitkilerin yetişmesi için temel olarak su, güneş ışığı ve toprağa ihtiyaç vardır. Ancak birçok bitki çeşidi özellikle de insan eliyle üretilen bitkiler doğada kolaylıkla ulaştıkları besine ulaşamazlar ve bu durum onların ömrünün daha kısa olmasına, doğadaki formlarını yakalayamamasına veya yetişmemesine sebep olmaktadır. Bitkilerdeki bu eksikliğin giderilebilmesi için kullanılan ek besinlerin tamamı gübre olarak bilinmektedir. Tarih boyunca gerek ticari gerek de şahsi bitki yetiştiren bireyler bitkileri için gübre kullanmayı ihmal etmemişlerdir. Gübreler genel olarak bitki, hayvan ve insan kalıntılarından yapılmaktadır ancak son yıllarda sentetik gübre çeşitleri de sıklıkla bitki sevenler tarafından tercih edilmektedirler. Gübre kategorisi hakkında daha fazla inceleme yapmayı istiyorsanız sayfamıza göz atabilirsiniz. 

   

  Gübre Çeşitleri Nelerdir?

  Gübreler tarih boyunca insanlığın bitki yetiştirmesinde doğrudan etkili olmuş maddelerdir. Özellikle ticari olarak üretilen bitkilerde gübre kullanımı insanlığın beslenebilmesine doğrudan etki etmektedir. Gübre çeşitleri kendi aralarında ilk olarak iki sınıfa ayrılmaktadırlar. Bu gübrelerdeki ilk grup organik gübre olarak bilinmektedir. Organik gübreler bitki ve hayvan kalıntıları başta olmak üzere doğada hali hazırda bulunan organik maddelerin çözelti haline getirilmesi veya bekletilmesi ile oluşturulmaktadırlar. Genellikle katı formda olan bu bitki gübresi geleneksel tarım yöntemlerinde sıklıkla tercih edilen gübrelerin başında gelmektedirler. 

  Bir diğer ayrım ise gübrenin hangi formda olduğu ile alakalıdır. Gübreler katı ve sıvı formda kullanılmaktadırlar. Sıvı gübre başta ev bitkileri olmak üzere birçok çeşitteki bitki türü için kullanılmaya uygundur. Bitki gübresi sıvı şeklinde uygulanması oldukça kolay olmasına rağmen bazen ölçü hataları sonucunda birçok bitkinin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden bir diğer seçenek olan damla sulama gübresi ile bitkilerinize ihtiyacı kadar olan gübreyi damlatma yolu ile eşit bir şekilde verebilirsiniz. 

  Bir diğer gübre çeşidi ise bitkinin türüne göre özel olarak üretilen bitkilerdir. Her bir bitkinin kendi özel olan ihtiyaçları mevcuttur. Ayrıca bazı bitki gübre karışımları doğrudan o bitkinin görünümüne olumlu yönden etki etmektedir. Çim gübresi içerdiği farklı mineral karışımları ile çimlerin formunun güçlenmesine, daha hızlı büyümesine ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

  Bitki için gübre seçimi yapmadan önce bahçeniz veya balkonunuz için ekeceğiniz bitkinin tohumunu seçebilirsiniz. 

   

  Gübre Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  Bitkilerin gelişimini sağlayan gübreler, yalnızca bitki için değil aynı zamanda toprağın genel yapısına da doğrudan olumlu yönde etki etmektedir. Organik gübreler toprağın su tutma kapasitesini arttırarak gereksiz yere su kullanımını engeller, ayrıca bitkinin suyu daha uzun süre boyunca kullanımını sağlamaktadır. Gübreleme toprağın ömrünü doğrudan arttıran etmenlerin başında gelir. Toprak içerisinde oluşan mikroorganizmaların gelişmesine ve çoğalmasına yardımcı olmaktadır. İnorganik gübreler de organik gübreler gibi toprağın ve bitkinin gelişmesine doğrudan katkı sunmaktadırlar. Sıvı veya katı biçimde olan bu gübreler bitkiye besini daha hızlı ulaştırarak bitkilerin formundaki değişimi daha gözle görülür bir hale getirirler. Özellikle belirli bir toprak parçasında yüksek derecede olan bitki örtüsü yükünü kolaylıkla besler ve bitkilerin form veya gelişim kaybı yaşamasını doğrudan engelleyebilir. Ayrıca bazı durumlarda özel gübre türleri kullanmak da avantajlı olabilmektedir. Örneğin bazı topraklar fosfor açısından zengin ancak potasyum açısından kısır bir yapıya sahip olabilirler. Böyle durumlarda kullanılan sıvı inorganik gübreler toprağın yapısını bozmadan beslenmesini sağlayabilirler. Gübre kullananlar sahip oldukları bitki ve toprağa uygun bir gübre seçmelidirler. Gübre fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için sayfamıza göz atabilirsiniz.